Jaakobitee palveränd

Palveränd on jalgadega palvetamine ja jumalarahva jumalateenistus. Seda iseloomustavad alati püha sihtkoht, teekond ja rändur ise. Palverändur tunneb, mida ta ellu viib, sest rändamine on tegevus kõigi meelte ja kogu kehaga. Palveränd on teekond ajas ja ruumis. Iga palverännu puhul on esikohal pöördumine ja muutumine, tagasi tullakse uue inimesena. Inimest muudab Jumala armu kogemine. Inimene ei saa oma muutumist ise „teha“. Kui muutumine teoks saab, siis on ja jääb see Jumalalt teenimatult kingituseks saadud imeks.

Kristliku palveränduri (peregrinus ld – „võõras“) eeskujuks on Aabraham, keda Jumal kutsus üles teele minema (1Ms 12:1) ning kes jättis maha kõik, mis oli talle armas ning seni tema identiteeti kujundanud. Aabraham usaldas end täielikult Jumala hoolde, kes lubas teda hoida ja kaitsta. Tänapäevalgi on palverändur võõras, kes liigub võõral maal, kohtab võõraid inimesi ja kombeid. Palverännule minnes astub inimene välja oma tavapärasest keskkonnast ja rollidest. Iga ränduri füüsiline vastupanuvõime sõltub erinevatest palverännuaspektidest, näiteks loodusjõududest ja „teistest“, kelle abi palverändur pidevalt vajab. Kristlikus mõttes väljendab palveränd ideed elust, mis juhib teda tõelise igavese elu poole läbi ohverdamise, askeetluse ja loobumise. Saadud kogemus tuleb kaasa igapäevaellu ja aitab seda tõlgendada uuel viisil.

Eesti Jaakobitee Sõprade Selts koondab inimesi, kes on käinud jaakobiteedel ehk camino’l Hispaanias või tunnevad palverännakute vastu huvi laiemalt. Selts jagab palverännuteemalist informatsiooni ja vahendab soovijatele palverännupasse, teeb koostööd EELK Pärnu-Jakobi koguduse ning Tallinna Toomkirikuga. Traditsiooniliselt toimub aasta jooksul palverännuteele asujate teele õnnistamine kevadeti palmipuudepühal Tallinna Toomkirikus. Palverändurite suvine kokkutulek toimub traditsiooniliselt jaagupipäevale ehk 25. juulile lähimal nädalavahetusel. Seltsi tegevuse kohta leiab infot kodulehelt camino.ee.

Camino Estonia palverännuraja, mis ulatub Tallinna Toomkirikust Iklani ja Pärnu-Jaagupist Valgani, kogu info leiab kodu­lehelt caminoestonia.com.

Pärnu-Jakobi koguduse metsas on võimalik rännata 2,4 km pikkusel pärlirajal üksi või seltsilistega, omapäi või juhendajaga. Pärliraja kohta saab lähemat infot EELK Pärnu-Jakobi kogudusest aadressil parnu-jakobi@eelk.ee.

Uuri lähemalt:

www.camino.ee
www.facebook.com/jaakobitee.camino
www.facebook.com/groups/147547385920007